تدریس فیزیک کنکور

مغناطیس و القای کنکور ۹۸

مغناطیس و القای کنکور ۹۸

حل تشریحی تستهای مغناطیس و القای کنکور ۹۸ از اهمیت بالایی برخوردار است به طوری که ۴ تست از ۴۵ تست فیزیک کنکور را تشکیل می دهد (سایت سازمان سنجش).

Physics Entrance Exam 98 mobile 32 1 300x216 - مغناطیس و القای کنکور 98

Physics Entrance Exam 98 mobile 32 2 300x165 - مغناطیس و القای کنکور 98

Physics Entrance Exam 98 mobile 33 274x300 - مغناطیس و القای کنکور 98

 

 

 

 

 

 

 

 

مغناطیس و آهنربا کاربردهای زیادی در زندگی روزمره و صنعت دارند. در بلندگو ها، گوشی های تلفن همراه، کامپیوتر، کارتهای بانکی، سامانه های هشدار و ایمنی به کار می روند. مبحث مغناطیس به علت سادگی و رتبه آوری، یکی از مباحث مهمی است که در هر کلاس تدریس خصوصی فیزیک باید به آن پرداخته شود. در این مبحث ابتدا با آهنربا و مفهوم قطبهای مغناطیسی شمال و جنوب آشنا می شویم. بر خلاف قطب های الکتریکی، هیچ شاهد تجربی در مورد وجود تک قطبی مغناطیسی در دسترس دانشمندان قرار نگرفته است و قطب های مغناطیسی همواره به صورت زوج ظاهر می شوند.

Physics Entrance Exam 98 mobile 34 1 300x198 - مغناطیس و القای کنکور 98

Physics Entrance Exam 98 mobile 34 2 300x223 - مغناطیس و القای کنکور 98

Physics Entrance Exam 98 mobile 35 1 228x300 - مغناطیس و القای کنکور 98

Physics Entrance Exam 98 mobile 35 2 300x84 - مغناطیس و القای کنکور 98

میدان مغناطیسی هم مانند میدان الکتریکی یک کمیت برداری است و جهت آن از قطب شمال به طرف قطب جنوب است. در ناحیه بین قطب های یک آهنربا می توان میدان مغناطیسی یکنواخت ایجاد کرد. همچنین بر ذره بار دار متحرک در میدان مغناطیسی یک نیروی مغناطیسی وارد می شود. نیروی مغناطیسی وارد بر سیم حامل جریان هم جزو مبحث مغناطیس و القای کنکور ۹۸ می باشند. در هر موتور الکتریکی، سیم هایی وجود دارند که حامل جریان هستند و میدان مغناطیسی حاصل از آهنرباهای موجود باعث اعمال نیروی مغناطیسی به این سیم ها می شود و این نیرو ها حلقه را می چرخانند. طبق آزمایش اورستد در اطراف سیم حامل جریان هم میدان مغناطیسی ایجاد می شود. به طوریکه بین سیم های موازی حامل جریان نیروی مغناطیسی وجود دارد. در این مبحث میدان مغناطیسی حاصل از سیملوله حامل جریان بررسی می گردد. مواد پارا مغناطیس، مواد دیا مغناطیس و مواد فرو مغناطیس خواص مغناطیسی متفاوتی دارند. مواد فرو مغناطیس را می توان با قرار دادن در یک میدان مغناطیسی تبدیل به آهنربا کرد.

مقاله های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا