تدریس فیزیک کنکور

گرما و ترمودینامیک کنکور 98

گرما و ترمودینامیک کنکور 98

مبحث دما و گرما اهمیت ویژه ای در کنکور دارد. تستهای گرما و ترمودینامیک کنکور 98 تعداد 10 تست از 45 تست فیزیک کنکور را تشکیل می دهند (سایت سازمان سنجش). به علت سادگی و رتبه آوری، یکی از مباحث مهمی است که در هر کلاس تدریس خصوصی فیزیک باید به آن پرداخته شود.

در این مبحث گرماسنجی، اندازه گیری گرمای ویژه، تغییر حالت مواد، گرمای ذوب، گرمای تبخیر، راه های انتقال گرما و در نهایت قانون گازها بررسی می شوند. دما سنجی و مقیاس های دما هم هم جزو سوالات گرما و ترمودینامیک کنکور 98 هستند. انبساط سطحی و حجمی هم در اینجا مطالعه می شود. انبساط غیر عادی آب تجزیه و تحلیل می گردد. در زمستان در حالی که آب زیر دریاچه هنوز مایع است و دمای بیشتر از صفر دارد، تنها سطح دریاچه یخ می بندد و باعث ادامه حیات موجودات آبزی می گردد. در حالت کلی هر گاه جسمی با دمای بیشتر در تمای گرمایی با جسمی با دمای کمتر قرار بگیرد بخاطر اختلاف دمای دو جسم، انرژی از جسم گرم تر به جسم سرد تر منتقل می گردد. به این انرژی منتقل شده در اثر اختلاف دما در اصطلاح گرما گفته می شود. گرمای ویژه هر جسم عبارت است از مقدار گرمایی که باید به یک کیلو گرم از آن جسم داده شود تا دمای آن یک درجه سلسیوس یا کلوین افزایش یابد. تغییر حالتهای ماده از جامد به مایع (ذوب)، از مایع به بخار (تبخیر)، از بخار به مایع (میعان) توضیح داده می شوند. رسانش گرمایی از راه های مختلف بررسی می شود.

مقاله های مشابه

بررسی رفتار گازها در فشار، دما و حجم ثابت هم جزو سوالات گرما و ترمودینامیک کنکور 98 می باشند. قانون گازهای کامل با در نظر گرفتن حجم، دما و فشار گازها در حالات مختلف بحث و بررسی می گردد. هنگامی که یک دستگاه از حالت یک تعادل به حالت تعادل دیگری می رود در واقع یک فرآیند ترمودینامیک رخ داده است. مجموع چند فرآیند ترمودینامیک را می توان چرخه ترمودینامیکی نامید که هر دستگاه می تواند این چرخه را طی کند.

 

مقاله های مشابه

یک دیدگاه

  1. سلام ممنون از مقاله تون خیلی کمک کرد فقط نمیدونم واقعا چرا اینقدر سوالات رو سخت میکنن آخه…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا