تدریس خصوصی فیزیک

نیروهای بین مولکولی فیزیک دهم کشش سطحی اثر مویینگی

نیروهای بین مولکولی فیزیک دهم کشش سطحی اثر مویینگی

نیروهای بین مولکولی

پیش از این با انجام فعالیت هایی دیدیم که متراکم کردن آب درون سرنگ عملاً امکان پذیر نیست.  برای توجیه پدیده هایی مشابه این باید به نیروهای بین مولکولی در یک مایع توجه کنید.  به طور کلی نیروهای بین مولکول های همسان مانند نیروهای بین مولکول های آب را نیروی هم چسبی می گویند.

1 16 - نیروهای بین مولکولی فیزیک دهم کشش سطحی اثر مویینگی

وقتی سعی میکنیم فاصله بین مولکول های مایع را کم کنیم نیروی دافعه بزرگی بین آنها ظاهر می شود که از تراکم پذیری مایع جلوگیری می کند.  همینطور وقتی مولکول های مایع را کمی از هم دور کنیم نیروی جاذبه بین آنها ظاهر می شود.  این جاذبه در قطره آب آویزان از شاخه درخت دیده می شود. نیروهای بین مولکولی کوتاه برد هستند یعنی وقتی فاصله بین مولکول ها چند برابر فاصله بین مولکولی می شود نیروهای بین مولکولی بسیار کوچک و عملاً صفر خواهند شد.

پرسش

وقتی شیشه می شکند با نزدیک کردن قطعه های آن به هم نمی توان اجزای شیشه را دوباره به هم چسباند ولی اگر قطعات شیشه را آن قدر گرم کنیم که نرم شوند می توان آن ها را به هم چسباند. این پدیده را با توجه به کوتاه برد بودن نیروهای بین  مولکولی توضیح دهید.

کشش سطحی

نشستن یا راه رفتن برخی حشره ها بر روی سطح آب، شناور ماندن گیره فلزی کاغذی روی سطح آب و تشکیل حباب های آب و صابون تنها نمونه هایی از وجود کشش سطحی هستند. کشش سطحی ناشی از هم چسبی مولکول های سطح مایع است و آن را می توان با نیروهای بین مولکولی توضیح داد. به دلیل نیروهای ربایشی که مولکول های سطح مایع به یکدیگر وارد می کنند سطح مایع شبیه یک پوسته تحت کشش رفتار می کند و کشش سطحی روی می دهد. با کشش سطحی همچنین می توان توضیح داد که چرا قطره هایی که آزادانه سقوط می کنند تقریبا کروی شکل هستند. به ازای حجمی معین، کره نسبت به هر شکل هندسی دیگری کوچکترین مساحت سطح را دارد به این ترتیب سطح قطره ای که آزادانه سقوط مانند یک پوست کشیده شده، تمایل به کمینه کردن مساحتش را دارد.

2 15 - نیروهای بین مولکولی فیزیک دهم کشش سطحی اثر مویینگی

مقاله های مشابه

‫۶ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا