تدریس خصوصی فیزیک

حالت های ماده جامد مایع گاز پدیده پخش در مایع ها فیزیک دهم

حالت های ماده جامد مایع گاز پدیده پخش در مایع ها فیزیک دهم

حالت های ماده

سال های قبل در درس علوم دیدید که به هر چیزی که فضا را اشغال کند (حجم داشته باشد) ماده می گوییم.  مواد از ذره ‌های ریزی به نام اتم یا مولکول ساخته شدند. اندازه اتم ها حدود یک تا چند آنگستروم است و اندازه مولکول ها به این بستگی دارد که از چند اتم ساخته شده باشند.  اندازه برخی از درشت مولکول ها مانند بسپارها (پلیمرها) می تواند تا ۱۰۰۰ آنگستروم نیز باشد. ذره های سازنده مواد همواره در حال حرکت هستند و به یکدیگر نیرو وارد می کنند. حالت ماده به چگونگی حرکت این ذره ها و اندازه نیروی بین آن ها بستگی دارد.

جامد، مایع و گاز حالت آشنای ماده هستند که در اینجا به بررسی برخی از ویژگی های فیزیکی آن ها خواهیم پرداخت.  حالت چهارم ماده پلاسما نامیده می شود که اغلب در دماهای خیلی بالا به وجود می آید. ماده درون ستارگان و بیشتر فضای بین ستاره ای، آذرخش، شفق های قطبی، آتش و ماده داخل لوله تابان لامپ های مهتابی از پلاسما تشکیل شده است.

1 15 - حالت های ماده جامد مایع گاز پدیده پخش در مایع ها فیزیک دهم

جامد:

هزاران سال است که بشر از مواد جامد بهره می برد. اصطلاح عصر حجر، عصر برنز و عصر آهن اهمیت مواد جامد را در توسعه تمدن های پیشین نشان می دهد.  تجربه روزمره نشان می دهد که جامد حجم و شکل معینی دارد. ذرات جسم جامد به سبب نیروهای الکتریکی که به یکدیگروارد می کنند در کنار یکدیگر می مانند. این ذرات در مکان های معینی نسبت به یکدیگر قرار دارند و در اطراف این مکان ها نوسان های بسیار کوچکی دارند.  برای درک بهتر ساختار جسم جامد، معمولاً مدلی مطابق شکل زیر ارائه می دهند. فرض می‌کنند که ذرات آن ها توسط فنرهایی به یکدیگر متصل هستند. اگر این ذرات نسبت به وضعیت تعادل به هم نزدیک تر یا از هم دور تر شوند، نیروی کشسانی بین فنرها آنها را به وضع تعادل برمی گرداند و جسم جامد شکل و اندازه  اولیه اش را حفظ می کند.

2 14 229x300 - حالت های ماده جامد مایع گاز پدیده پخش در مایع ها فیزیک دهم

مقاله های مشابه

‫۴ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا