تدریس خصوصی فیزیک

دستگاه بین المللی یکاها طول جرم زمان تبدیل یکاها سازگاری یکاها

دستگاه بین المللی یکاها طول جرم زمان تبدیل یکاها سازگاری یکاها

اندازه گیری و دستگاه بین المللی یکاها

برای انجام اندازه گیری های درست و قابل اطمینان، یکاهای اندازه گیری نیاز داریم که تغییر نکنند و دارای قابلیت بازتولید در مکان های مختلف باشند. دستگاه یکاهایی که امروزه بیشتر مهندسان و دانشمندان علوم در سراسر جهان به کار می برند را اغلب دستگاه متریک می نامند ولی این دستگاه یکاها در سال ۱۹۶۰ به طور رسمی، دستگاه بین المللی (SI) نامیده شده است.  در سال ۱۹۷۱ میلادی مجمع عمومی اوزان و مقیاسها، هفت کمیت را به عنوان کمیت اصلی انتخاب کرد که اساس اصلی دستگاه بین المللی یکاها را تشکیل می دهند. یکای این کمیت ها را یکاهای اصلی می نامند.

1 13 278x300 - دستگاه بین المللی یکاها طول جرم زمان تبدیل یکاها سازگاری یکاها

سایر یکاهای دیگر را که بر حسب یکاهای اصلی بیان می‌شوند، یکاهای فرعی می نامند.  تعداد کمیت های فیزیکی به قدری زیاد است که تعیین یکاهای مستقل برای همه آن ها در عمل نا ممکن است. بسیاری از کمیت های فیزیکی مستقل از یکدیگر نیستند و توسط رابطه ها و تعریف های فیزیکی به یکدیگر وابسته اند. این وابستگی به ما کمک می کند تا لازم نباشد برای همه کمیت های فیزیکی یکای مستقل تعریف کنیم. برای مثال همانطور که در علوم سال نهم دیدید، تندی متوسط به صورت نسبت مسافت به زمان تعریف می شود. اگر مسافت را که از جنس طول است  با یکای متر (m) و زمان را با یکای ثانیه (s) بیان کنیم، آن گاه یکای تندی متوسط در SI، متر بر ثانیه  (m/s) خواهد شد. به این ترتیب یکای فرعی متر بر ثانیه با یکاهای اصلی طول (m) و زمان (s) مرتبط می‌شود. در جدول زیر نمونه‌هایی از یکاهای فرعی آمده است که در این جا از آن ها استفاده می‌کنیم.

2 12 300x270 - دستگاه بین المللی یکاها طول جرم زمان تبدیل یکاها سازگاری یکاها

همان طور که این جدول نیز دیده می شود برای برخی از یکاهای پرکاربرد فرعی نامی مخصوص قرار داده اند. مثلاً یکای نیرو (kgm/s2) را نیوتن (N) نامیده‌اند. در این صورت گفته می شود یکای SI نیرو، نیوتن است. معرفی این یکاهای خاص در SI، ضمن احترام به فعالیت های علمی دانشمندان گذشته، سبب سهولت در گفتار و نوشتار نیز می شود.

مقاله های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا